Zgłoszenie zaginięcia na policji

Jeśli masz obawy, że ktoś, kogo znasz, może być zaginiony lub zniknął, istnieją środki, które możesz podjąć, aby spróbować zlokalizować tę osobę. Policja może pomóc w odnalezieniu zaginionej osoby, w zależności od okoliczności. Jeśli osoba jest uważana za "zagrożoną", co oznacza, że jest bezbronna i może być narażona na ryzyko wyrządzenia krzywdy lub niezdolna do opieki nad sobą przez dłuższy czas, zaleca się zgłoszenie jej zaginięcia na policji tak szybko, jak to możliwe.

Zgłaszając zaginięcie osoby należy wziąć pod uwagę kilka czynników w zależności od konkretnej sytuacji. Będą okoliczności, w których zaleca się, aby nie zgłaszać ich jako osoby zaginionej, ale raczej zachować oko na ich lokalizacji i sprawdzić w innych członków rodziny, którzy mogą również znać ich miejsce pobytu. Będzie to zależało od różnych czynników, takich jak ich wiek, nawyki życiowe i osobiste powiązania.

Kiedy zgłosić zaginięcie osoby na policję?

Nie jest konieczne zgłaszanie zaginięcia osoby zaraz po jej zniknięciu, ponieważ bardzo często zdarza się, że ludzie przeprowadzają się bez informowania innych. Jest to szczególnie częste wśród młodych ludzi, zwłaszcza jeśli właśnie przenieśli się do innego miasta lub kraju, aby kontynuować naukę lub szkolenie. Mogli również po prostu otrzymać urlop od swojego zawodu lub po prostu zostać zwolnieni z pracy lub mają zmianę planów, o której nie poinformowali jeszcze swojej rodziny.

Jeśli jednak osoba jest zaginiona od co najmniej 24 godzin, należy zgłosić jej zaginięcie. Zgłoszenie na policji pozwoli władzom sprawdzić miejsce pobytu i szybciej podjąć działania w przypadku zagrożenia. Jeśli uważasz, że dana osoba jest zagrożona, powinieneś jak najszybciej zgłosić jej zaginięcie, nawet jeśli zaginęła tylko na kilka godzin.

Jakie informacje powinniśmy podać?

Zgłaszając zaginięcie osoby, będziesz musiał podać pewne szczegóły, w tym jej imię i nazwisko, wiek oraz opis wyglądu fizycznego, a także datę i czas ostatniego znanego miejsca pobytu. Jeśli osoba jest nieletnia, możesz być zobowiązany do podania daty urodzenia wraz z imionami i nazwiskami obojga rodziców. Jeśli osoba jest zagrożona, należy również podać szczegóły dotyczące jej stanu zdrowia, nazwy wszelkich przyjmowanych przez nią leków oraz wszelkie inne istotne informacje medyczne.

Jeśli zaginiona osoba jest dzieckiem, należy podać jej datę urodzenia i pełne imię. Należy również podać imię, datę urodzenia i pokrewieństwo rodziców dziecka. Jeśli dziecko jest zagrożone, należy podać szczegóły dotyczące charakteru zagrożenia.

Kogo należy zgłosić jako osobę zaginioną?

Każda osoba, która jest zaginiona od 24 godzin i której miejsce pobytu jest nieznane, powinna zostać zgłoszona jako zaginiona. Dotyczy to dzieci i nieletnich, a także osób starszych lub osób niepełnosprawnych fizycznie lub umysłowo, które nie mogą podać szczegółów dotyczących miejsca pobytu.

Istnieją sytuacje, w których nie należy zgłaszać zaginięcia danej osoby, ponieważ może ona unikać kontaktu z członkami rodziny lub całkowicie zerwała z nimi więzi. Nie jest to uważane za nienormalne zachowanie i nie jest konieczne zgłaszanie zaginięcia.

Jeśli nie jesteś pewien, czy zgłosić kogoś jako zaginionego, powinieneś najpierw omówić sytuację z policją. Nie ma stałych zasad, które dyktują, czy zgłosić kogoś jako zaginionego.


Artykuł dodany przez Dariusz Kwiatkowski · 14-05-22
Komentuj

Ostatnie artykuły

Biuro informacji i poszukiwań osób zaginionych

Biuro informacji i poszukiwań osób zaginionych: sposób działania i wyzwania

Jakie są główne cele Biura informacji i poszukiwań osób zaginionych? Biuro informacji i poszukiwań o (...)

Czytaj dalej
Bezpieczne wakacje z dziećmi

Porady dotyczące planowania bezpiecznych wakacji z dziećmi: co musisz wiedzieć?

Wakacje z dziećmi to wyzwanie, ale także satysfakcja. W dzisiejszych czasach większość ludzi nie ma luksusu po (...)

Czytaj dalej
Zostań wolontariuszem fundacji

Wolontariat organizacji non-profit: jak zostać wolontariuszem fundacji?

Kiedy myślisz o wolontariacie, prawdopodobnie wyobrażasz sobie pomoc w kuchni, odwiedzanie domów opieki lub uc (...)

Czytaj dalej
Problem rozdzielonego rodzeństwa

Cała prawda na temat problemu rozdzielonego od siebie rodzeństwa

Rozdzielone rodzeństwo to dzieci, które zostały oddzielone od swoich rodziców i mogą, ale nie muszą wiedzieć o (...)

Czytaj dalej