Zgłoszenie zaginięcia na policji

Jeśli masz obawy, że ktoś, kogo znasz, może być zaginiony lub zniknął, istnieją środki, które możesz podjąć, aby spróbować zlokalizować tę osobę. Policja może pomóc w odnalezieniu zaginionej osoby, w zależności od okoliczności. Jeśli osoba jest uważana za "zagrożoną", co oznacza, że jest bezbronna i może być narażona na ryzyko wyrządzenia krzywdy lub niezdolna do opieki nad sobą przez dłuższy czas, zaleca się zgłoszenie jej zaginięcia na policji tak szybko, jak to możliwe.

Zgłaszając zaginięcie osoby należy wziąć pod uwagę kilka czynników w zależności od konkretnej sytuacji. Będą okoliczności, w których zaleca się, aby nie zgłaszać ich jako osoby zaginionej, ale raczej zachować oko na ich lokalizacji i sprawdzić w innych członków rodziny, którzy mogą również znać ich miejsce pobytu. Będzie to zależało od różnych czynników, takich jak ich wiek, nawyki życiowe i osobiste powiązania.

Kiedy zgłosić zaginięcie osoby na policję?

Nie jest konieczne zgłaszanie zaginięcia osoby zaraz po jej zniknięciu, ponieważ bardzo często zdarza się, że ludzie przeprowadzają się bez informowania innych. Jest to szczególnie częste wśród młodych ludzi, zwłaszcza jeśli właśnie przenieśli się do innego miasta lub kraju, aby kontynuować naukę lub szkolenie. Mogli również po prostu otrzymać urlop od swojego zawodu lub po prostu zostać zwolnieni z pracy lub mają zmianę planów, o której nie poinformowali jeszcze swojej rodziny.

Jeśli jednak osoba jest zaginiona od co najmniej 24 godzin, należy zgłosić jej zaginięcie. Zgłoszenie na policji pozwoli władzom sprawdzić miejsce pobytu i szybciej podjąć działania w przypadku zagrożenia. Jeśli uważasz, że dana osoba jest zagrożona, powinieneś jak najszybciej zgłosić jej zaginięcie, nawet jeśli zaginęła tylko na kilka godzin.

Jakie informacje powinniśmy podać?

Zgłaszając zaginięcie osoby, będziesz musiał podać pewne szczegóły, w tym jej imię i nazwisko, wiek oraz opis wyglądu fizycznego, a także datę i czas ostatniego znanego miejsca pobytu. Jeśli osoba jest nieletnia, możesz być zobowiązany do podania daty urodzenia wraz z imionami i nazwiskami obojga rodziców. Jeśli osoba jest zagrożona, należy również podać szczegóły dotyczące jej stanu zdrowia, nazwy wszelkich przyjmowanych przez nią leków oraz wszelkie inne istotne informacje medyczne.

Jeśli zaginiona osoba jest dzieckiem, należy podać jej datę urodzenia i pełne imię. Należy również podać imię, datę urodzenia i pokrewieństwo rodziców dziecka. Jeśli dziecko jest zagrożone, należy podać szczegóły dotyczące charakteru zagrożenia.

Kogo należy zgłosić jako osobę zaginioną?

Każda osoba, która jest zaginiona od 24 godzin i której miejsce pobytu jest nieznane, powinna zostać zgłoszona jako zaginiona. Dotyczy to dzieci i nieletnich, a także osób starszych lub osób niepełnosprawnych fizycznie lub umysłowo, które nie mogą podać szczegółów dotyczących miejsca pobytu.

Istnieją sytuacje, w których nie należy zgłaszać zaginięcia danej osoby, ponieważ może ona unikać kontaktu z członkami rodziny lub całkowicie zerwała z nimi więzi. Nie jest to uważane za nienormalne zachowanie i nie jest konieczne zgłaszanie zaginięcia.

Jeśli nie jesteś pewien, czy zgłosić kogoś jako zaginionego, powinieneś najpierw omówić sytuację z policją. Nie ma stałych zasad, które dyktują, czy zgłosić kogoś jako zaginionego.


Artykuł dodany przez Dariusz Kwiatkowski · 14-05-22
Komentuj

Ostatnie artykuły

Poszukiwania biologicznego rodzeństwa

Poradnik jak odnaleźć swoich biologicznych braci i siostry

Jeśli zostałeś adoptowany jako dziecko lub jeśli twoi rodzice mieli inne dziecko, które zostało adoptowa (...)

Czytaj dalej
Poszukiwania rodziny za granicą

Jak znaleźć członków rodziny za granicą? Przewodnik dla tych, którzy nie wiedzą gdzie szukać

Posiadanie krewnych, których nie widuje się tak często, jak by się chciało, to słodko-gorzkie uczucie. D (...)

Czytaj dalej
Rodzina zastępcza

Czym jest rodzina zastępcza?

Rodzina zastępcza to osoba, która zgodziła się zapewnić dom i opiekę rodzinną dzieciom, które nie mog (...)

Czytaj dalej
Poszukiwania biologicznych rodziców

Poszukiwanie biologicznych rodziców: jak zebrać odpowiednie informacje?

Kiedy nie możesz kogoś znaleźć, to często dlatego, że nie wiesz, gdzie szukać. W przypadku rodziców mo (...)

Czytaj dalej