Poszukiwania przodków

Interesowanie się historią i genealogią swojej rodziny może być satysfakcjonującym doświadczeniem. W tym artykule znajdziesz wskazówki, jak rozpocząć poszukiwania swoich przodków i ich pochodzenia. Niezależnie od tego, czy jesteś z nimi bezpośrednio spokrewniony czy nie, nauka o swoich przodkach może pomóc ci zrozumieć, kim jesteś dzisiaj i lepiej zrozumieć własne wartości, moralność i etykę. Może również pomóc otworzyć nowe możliwości dla Ciebie, jak również połączyć Cię z innymi, którzy dzielą ten sam rodowód. Co więcej, wiedza o historii swojej rodziny może nawet okazać się korzystna w późniejszym życiu. Możesz dowiedzieć się, czy jesteś zagrożony rozwojem jakichkolwiek chorób genetycznych lub warunków, które mogą wpłynąć na Ciebie w późniejszym życiu. To może zaoszczędzić pieniądze na rachunkach medycznych w przyszłości!

Jak zbierać informacje o swoich przodkach?

Jeśli nigdy wcześniej nie zajmowałeś się genealogią, możesz nie wiedzieć, od czego zacząć swoje badania. Na szczęście istnieje wiele sposobów na zbieranie informacji o swoich przodkach. Kiedy po raz pierwszy rozpoczynasz swoje badania, staraj się być otwarty i elastyczny. Nie zakładaj, że musisz stosować określoną metodę. Zbadaj wszystkie swoje opcje i spróbuj użyć różnych technik, aby uzyskać najlepsze wyniki. Niektóre z najczęstszych sposobów zbierania informacji o swoich przodkach obejmują:

  • Wywiad z krewnymi - Możesz dowiedzieć się wiele o swoich przodkach przeprowadzając wywiady z krewnymi, którzy wciąż żyją. Mogą oni posiadać informacje o historii Twojej rodziny, które nie są nigdzie indziej zapisane.
  • Przeszukiwanie książek, czasopism i artykułów - Istnieje wiele książek, czasopism i artykułów napisanych na temat genealogii. Możesz z nich skorzystać, aby znaleźć informacje o historii swojej rodziny.
  • Czytanie listów, pamiętników i innych pism - Jeśli twoi przodkowie prowadzili listy, pamiętniki lub inne pisma, mogą one być świetnym źródłem informacji o historii twojej rodziny.
  • Czytanie starych gazet - Stare gazety mogą być świetne do zbierania informacji o twoich przodkach. Możesz dowiedzieć się, co działo się na świecie, gdy członkowie Twojej rodziny dorastali, a także o innych bieżących wydarzeniach. Możesz również znaleźć informacje o członkach swojej rodziny, które mogą nie być zapisane nigdzie indziej.
  • Badania online - Jednym z najlepszych sposobów badania historii rodziny jest internet. Możesz znaleźć mnóstwo informacji o swoich przodkach korzystając z Internetu.

Wskazówki, jak znaleźć zapisy dotyczące narodzin, małżeństwa i śmierci

Jeśli dwóch Twoich przodków wzięło ślub, możesz być w stanie znaleźć ich akt małżeństwa. Może to być bardzo pomocny zapis, ponieważ może dostarczyć Ci mnóstwo informacji o Twoich przodkach. Akta małżeństwa można znaleźć w biurach rządowych swojego stanu. Możesz również przeszukać archiwa internetowe, aby sprawdzić, czy dostępne są jakiekolwiek akta małżeństwa. Jeśli twoi przodkowie pobrali się wiele lat temu, być może będziesz musiał przeszukać mikrofisze, mikrofilmy lub inne zarchiwizowane rejestry, aby znaleźć ich akt małżeństwa. Jeśli dwóch Twoich przodków miało dzieci, możesz poszukać ich aktów urodzenia, aby znaleźć o nich jeszcze więcej informacji. Akty urodzenia mogą dostarczyć Ci nazwiska Twoich przodków, daty urodzenia i inne cenne informacje. Akty urodzenia można znaleźć w biurach rządowych swojego stanu. Możesz również przeszukać archiwa internetowe w poszukiwaniu aktów urodzenia.

Biuro poszukiwań genealogicznych

Biuro poszukiwań genealogicznych to organizacja, która specjalizuje się w poszukiwaniu informacji o Twoich krewnych, którzy mieszkali w innym kraju. Biura poszukiwań genealogicznych są najprawdopodobniej pomocne, jeśli Twoja rodzina pochodzi z kraju, który nie posiada stowarzyszenia Czerwonego Krzyża lub Czerwonego Półksiężyca. Biura poszukiwań genealogicznych są szczególnie przydatne, gdy próbujesz znaleźć informacje o zaginionych krewnych, takich jak pradziadek, który żył w czasach bez nowoczesnych zapisów. Biura te posiadają rejestry urodzeń, małżeństw i zgonów z wielu krajów. Ludzie z tych krajów często wysyłali informacje do biur poszukiwań genealogicznych w innych krajach. Nie wszystkie biura poszukiwań genealogicznych robią te same rzeczy. Zanim odwiedzisz biuro poszukiwań genealogicznych, upewnij się, że posiada ono typy rekordów, których potrzebujesz. Musisz również wiedzieć, jak biuro jest zorganizowane. Niektóre biura poszukiwań genealogicznych są połączone z archiwami lub bibliotekami. Biura te są często nazywane archiwami. Inne są połączone z agencjami rządowymi, takimi jak Departament Imigracji. Są one czasami nazywane ambasadami lub konsulatami.


Artykuł dodany przez Dariusz Kwiatkowski · 17-03-22
Komentuj

Ostatnie artykuły

Biuro informacji i poszukiwań osób zaginionych

Biuro informacji i poszukiwań osób zaginionych: sposób działania i wyzwania

Jakie są główne cele Biura informacji i poszukiwań osób zaginionych? Biuro informacji i poszukiwań o (...)

Czytaj dalej
Bezpieczne wakacje z dziećmi

Porady dotyczące planowania bezpiecznych wakacji z dziećmi: co musisz wiedzieć?

Wakacje z dziećmi to wyzwanie, ale także satysfakcja. W dzisiejszych czasach większość ludzi nie ma luksusu po (...)

Czytaj dalej
Zostań wolontariuszem fundacji

Wolontariat organizacji non-profit: jak zostać wolontariuszem fundacji?

Kiedy myślisz o wolontariacie, prawdopodobnie wyobrażasz sobie pomoc w kuchni, odwiedzanie domów opieki lub uc (...)

Czytaj dalej
Problem rozdzielonego rodzeństwa

Cała prawda na temat problemu rozdzielonego od siebie rodzeństwa

Rozdzielone rodzeństwo to dzieci, które zostały oddzielone od swoich rodziców i mogą, ale nie muszą wiedzieć o (...)

Czytaj dalej