Jak dobrze wychowywać dzieci

Wychowanie dziecka nie jest łatwe. Jest tak wiele rzeczy do przemyślenia i zarządzania, że czasami może czuć się jak niemożliwe zadanie. Ale nie jesteś sam z tym wyzwaniem! Wielu rodziców przed Tobą wychowało szczęśliwe, zdrowe dzieci i rozpoczęło udane życie. Jak to się stało? Mieli wsparcie swoich rodzin, przyjaciół, szkół i społeczności - a także porady ekspertów od rodziców, którzy byli tam przed nimi! Przeczytaj kilka istotnych wskazówek, jak dobrze wychować swoje dziecko. To, co zrobisz teraz, będzie miało bezpośredni wpływ na to, jak Twoje dziecko wyrośnie na dorosłego. Możesz mieć wrażenie, że nie ma wystarczająco dużo czasu lub że dzieciństwo mija zbyt szybko, ale jeśli będziesz często czytać te artykuły, nie powinno to być takie trudne.

Edukuj swoje dziecko

Edukacja jest podstawą dla wszystkich innych aspektów rozwoju dziecka, więc ważne jest, aby upewnić się, że mają wszystko, czego potrzebują akademicko. Uczyń szkołę priorytetem:

 • Zainteresuj się życiem szkolnym swojego dziecka i upewnij się, że rozumiesz jego akademię.
 • Zaangażuj się w życie szkoły swojego dziecka i upewnij się, że ma ono wszystko, czego potrzebuje do nauki, w tym książki i przybory. Wiedzieć, z kim można się skontaktować w razie pytań lub wątpliwości.
 • Dowiedz się, jakie są mocne i słabe strony Twojego dziecka, abyś mógł je wspierać w tych obszarach, w których tego potrzebuje. Nauczyciel dziecka może Ci w tym pomóc.
 • Ustalić regularną rutynę odrabiania zadań domowych przez dziecko i upewnić się, że ma ono spokojną przestrzeń i czas potrzebny do ich wykonania.
 • Zaangażuj się w zajęcia pozalekcyjne dziecka, takie jak sport, kluby lub zajęcia twórcze.

Zapewnij zdrową żywność

Ponieważ mózgi niemowląt i dzieci wciąż się rozwijają, ważne jest, aby upewnić się, że otrzymują one odpowiednie składniki odżywcze, aby mogły się normalnie rozwijać. Niemowlęta i dzieci potrzebują więcej składników odżywczych niż dorośli, są też bardziej wrażliwe na niektóre substancje chemiczne. Karmić dziecko piersią do ukończenia przez nie co najmniej jednego roku życia. Zapewni to dziecku wszystkie potrzebne składniki odżywcze, podczas gdy ono przyzwyczaja się do innych pokarmów. Dbaj o to, aby dziecko miało regularny harmonogram jedzenia. Pomoże to dziecku regulować swój głód i sygnały głodu. Zwracaj uwagę na wzorce żywieniowe swojego dziecka, aby upewnić się, że je wystarczająco dużo. Trzymaj swoje dziecko z dala od napojów słodzonych i śmieciowego jedzenia, w tym żywności przebranej za "zdrową żywność". Używaj soli jodowanej, aby upewnić się, że dziecko otrzymuje wystarczającą ilość jodu. Jak najszybciej zacznij wprowadzać dziecku zdrową, zbilansowaną dietę, nawet jeśli jest bardzo małe. Uważaj na dodatki do żywności i zwracaj uwagę na żywność, która może zawierać substancje chemiczne, których Twoje dziecko nie powinno jeść.

Pomóż dziecku zaprzyjaźnić się i zbudować pewność siebie

Dzieci rozwijają swoje umiejętności społeczne poprzez zabawę i interakcje społeczne, więc upewnij się, że Twoje dziecko ma wiele okazji do obu tych czynności. Możesz zapoznać dziecko z nowymi przyjaciółmi, zajęciami, sposobami myślenia i bycia poprzez zajęcia pozalekcyjne, sport i inne możliwości zabawy. Zajęcia te pomogą dziecku odnaleźć swoje pasje i zbudować wiarę w siebie i swoje możliwości. Możesz również budować pewność siebie swojego dziecka poprzez:

 • Pozytywne mówienie o ich mocnych stronach i osiągnięciach.
 • Słuchanie dziecka, poważne traktowanie jego uczuć i empatię.
 • Okazywanie dziecku czułości i miłości.
 • Znajdowanie okazji, by dziecko mogło pomagać innym.
 • Zachęcanie dziecka do udziału w zajęciach grupowych, np. sportowych.
 • Upewnianie się, że dziecko ma czas na zabawę.

Artykuł dodany przez Dariusz Kwiatkowski · 08-05-22
Komentuj

Ostatnie artykuły

Poszukiwania biologicznego rodzeństwa

Poradnik jak odnaleźć swoich biologicznych braci i siostry

Jeśli zostałeś adoptowany jako dziecko lub jeśli twoi rodzice mieli inne dziecko, które zostało adoptowa (...)

Czytaj dalej
Poszukiwania rodziny za granicą

Jak znaleźć członków rodziny za granicą? Przewodnik dla tych, którzy nie wiedzą gdzie szukać

Posiadanie krewnych, których nie widuje się tak często, jak by się chciało, to słodko-gorzkie uczucie. D (...)

Czytaj dalej
Rodzina zastępcza

Czym jest rodzina zastępcza?

Rodzina zastępcza to osoba, która zgodziła się zapewnić dom i opiekę rodzinną dzieciom, które nie mog (...)

Czytaj dalej
Poszukiwania biologicznych rodziców

Poszukiwanie biologicznych rodziców: jak zebrać odpowiednie informacje?

Kiedy nie możesz kogoś znaleźć, to często dlatego, że nie wiesz, gdzie szukać. W przypadku rodziców mo (...)

Czytaj dalej