Rodzina zastępcza

Rodzina zastępcza to osoba, która zgodziła się zapewnić dom i opiekę rodzinną dzieciom, które nie mogą mieszkać ze swoimi biologicznymi rodzicami. Może to być spowodowane nadużyciem, zaniedbaniem, porzuceniem lub inną sytuacją, która sprawia, że życie w domu jest niebezpieczne lub niezdrowe dla dziecka. W większości przypadków, rodziny zastępcze są również licencjonowanymi dostawcami; przeszły one przez sprawdzanie przeszłości i zostały zatwierdzone przez stanowy departament usług ludzkich do opieki nad dziećmi zastępczymi w swoich domach.

Niektóre rodziny zaczynają jako nielicencjonowani dostawcy, a następnie stają się licencjonowane, gdy spełniają wymagania niezbędne do uzyskania licencji. Rodzina zastępcza różni się od agencji adopcyjnej lub agencji opieki nad dziećmi; agencje adopcyjne pracują z potencjalnymi rodzicami adopcyjnymi, aby pomóc im adoptować dziecko z innego kraju lub sierotę, która potrzebuje stałego domu.

Kto może być rodziną zastępczą?

Każda osoba dorosła, która jest w stanie zapewnić bezpieczny, opiekuńczy dom dla dziecka w potrzebie może być rodzicem zastępczym. Wielu rodziców zastępczych to dziadkowie, sąsiedzi, przyjaciele lub koledzy, którzy otwierają swoje domy dla dzieci w kryzysie. Dla dzieci, które trafiają do rodziny zastępczej, posiadanie wspierającej i kochającej osoby dorosłej, która jest w stanie zaspokoić ich fizyczne, emocjonalne i rozwojowe potrzeby może być kluczowe dla ich dojrzewania i przyszłego sukcesu. W zależności od sytuacji rodziców biologicznych, mogą zaistnieć sytuacje, w których opieka zastępcza będzie odpowiednia. Stan określi, czy rodzic biologiczny jest w stanie odpowiednio zaopiekować się dzieckiem, podczas gdy ono otrzymuje potrzebne wsparcie.

Dzieci w rodzinach zastępczych

Dzieci które trafiają do rodzin zastępczych pochodzą z wielu różnych środowisk i okoliczności. Niektóre trafiają do rodziny zastępczej z powodu wykorzystywania lub zaniedbywania w domu, inne zostały odebrane rodzicom biologicznym z powodu obaw o ich bezpieczeństwo lub dobro. Niektóre są pod opieką państwa, ponieważ ich rodzice nie są w stanie odpowiednio się nimi zająć z powodu choroby psychicznej lub fizycznej, problemów z używkami lub z innych powodów. Niektóre dzieci zostały zabrane z domów, ponieważ ich rodzice są w trakcie leczenia uzależnień i potrzebują dodatkowego czasu, aby wyzdrowieć i odzyskać opiekę nad dziećmi. Inne dzieci trafiły pod opiekę, ponieważ ich rodzice zostali deportowani lub uwięzieni.

Wymagania licencyjne dla opieki zastępczej

Rodzice zastępczy mogą być zobowiązani do posiadania określonego poziomu wykształcenia, przejścia dokładnego sprawdzenia przeszłości i inspekcji domu, aby uzyskać pełną licencję. Rodzaj licencji jest oparty na liczbie dzieci w domu. Stan może wymagać losowych testów na obecność substancji psychoaktywnych, sprawdzenia przeszłości i inspekcji domu dla nielicencjonowanych opiekunów. Jednak najczęściej opiekun osoby potrzebującej jest wybierany indywidualnie od potrzeb. Rodzice nielicencjonowani również mogą zostać opiekunami zastępczymi.


Artykuł dodany przez Dariusz Kwiatkowski · 02-02-22
Komentuj

Ostatnie artykuły

Poszukiwania biologicznego rodzeństwa

Poradnik jak odnaleźć swoich biologicznych braci i siostry

Jeśli zostałeś adoptowany jako dziecko lub jeśli twoi rodzice mieli inne dziecko, które zostało adoptowa (...)

Czytaj dalej
Poszukiwania rodziny za granicą

Jak znaleźć członków rodziny za granicą? Przewodnik dla tych, którzy nie wiedzą gdzie szukać

Posiadanie krewnych, których nie widuje się tak często, jak by się chciało, to słodko-gorzkie uczucie. D (...)

Czytaj dalej
Poszukiwania biologicznych rodziców

Poszukiwanie biologicznych rodziców: jak zebrać odpowiednie informacje?

Kiedy nie możesz kogoś znaleźć, to często dlatego, że nie wiesz, gdzie szukać. W przypadku rodziców mo (...)

Czytaj dalej